Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia | Sodas | Kada sodinti braškes norint gausaus derliaus?

Kada sodinti braškes norint gausaus derliaus?

Dažniausiai braške sodinti reikia nuo balandžio pabaigos iki gegužės pradžios. Braškes taip pat galima sodinti ir rudenį. Braškių lysves rekomenduojama atnaujinti kas 3–4 metus. Teksto pabaigoje įvardijame ir kaip sodinti tinkamai braškes.
Kada sodinti braškes?

Kada sodinti braškes pavasarį ir rudenį?

Braškių sodinimas yra vienas iš laukiamiausių pavasario darbų daugelio sodininkų kalendoriuje. Tačiau, norint pasimėgauti gardžiais vaisiais, svarbu žinoti ne tik tinkamą sodinimo laiką, bet ir kaip tai padaryti teisingai. Šiame straipsnyje aptarsime tai kada sodinti braškes Lietuvoje?

Dažniausiai tai būna balandžio pabaiga iki gegužės pradžios.

Geriausias sodinimo laikas

Pavasaris yra idealus metas sodinti braškes, nes žemė jau pakankamai sušilusi, o pavojus dėl staigių šalnų išnykęs. Lietuvoje tai dažniausiai būna balandžio pabaiga iki gegužės pradžios.

Taip pat braškes galima sodinti ir ankstyvą rudenį, rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, suteikiant augalams pakankamai laiko įsitvirtinti prieš žiemos šalčius.

Kada sodinti braškes?
Kada sodinti braškes?

„Braškės geriausiai dera antraisiais ir trečiaisiais auginimo metais. Po to derlius pradeda mažėti, todėl rekomenduojama įkurti naują braškyną kitose vietose. Po braškių auginimo dirvoje būtų naudinga trejus metus auginti rugius, o ketvirtaisiais – pasėti serenčius, kurie padeda apsaugoti braškes nuo įvairių ligų. Penktaisiais metais tas pats plotas vėl gali būti naudojamas braškių auginimui”, – teigė agronomė Rūta Antanaitienė.

Dažniausios klaidos sodinant braškes

 1. Per tankus sodinimas. Braškės reikalauja erdvės augimui, todėl svarbu laikytis rekomenduojamo atstumo tarp augalų – maždaug 30-40 cm.

 2. Netinkamas vietos pasirinkimas. Braškės mėgsta saulėtas, apsaugotas nuo stiprių vėjų vietas. Trūkstant šviesos, vaisiai bus mažesni ir ne tokie saldūs.

 3. Nepakankamas dirvos paruošimas. Braškėms reikia derlingos, gerai drenuojamos dirvos. Prieš sodinant, rekomenduojama dirvą paruošti, įmaišant komposto ar kitų organinių trąšų.

 4. Per gilus sodinimas. Augalo šaknų kaklelis turėtų būti lygiu su žeme, nes per gilus sodinimas gali sukelti augalo puvimą.

Plačiau apie geriausius skirtingų augalų sodinimo laikus galite sužinoti mūsų straipsnyje Sėjos kalendorius. Kuriame rasite kalendorių, kurį galėsite išsisaugoti ir atsispausdinti. Taip pat surašėme augalų sodinimo ypatumus ir kada, kurį mėnesį reikėtų sodinti, tręšti augalus siekiant geriausio rezultato.

Kaip teisingai sodinti braškes?

 1. Pasirinkite tinkamą vietą. Braškės turėtų augti saulėtoje, gerai drenuojamoje vietoje.

 2. Paruoškite dirvą. Išvalykite ją nuo piktžolių, įmaišykite komposto ar kitų organinių trąšų, kad pagerintumėte dirvos derlingumą ir struktūrą.

 3. Laikykitės atstumo tarp augalų. Sodinkite braškes maždaug 30-40 cm atstumu vieną nuo kitos ir maždaug 60-70 cm atstumu tarp eilučių, kad užtikrintumėte pakankamą apšvietimą ir oro cirkuliaciją. Geriausia, kad lysvė būtų iki 50 cm pločio. Joje galima išdėstyti 2-3 krūmų eiles paliekant tarp jų 20-40 cm tarpą.

 4. Nesodinkite per giliai Užsitikrinkite, kad augalo šaknų kaklelis būtų lygiu su žeme. Tai reiškia, kad augalo centrinė dalis turėtų būti ant žemės paviršiaus, o šaknys išdėstytos žemiau.

 5. Tinkamai laistykite. Po sodinimo braškes reikia kruopščiai laistyti, kad paspartintumėte jų įsišaknijimą.

Kada sodinti braškes Lietuvoje?
Kada sodinti braškes pavasarį Lietuvoje?

Laikydamiesi šių patarimų, galite sėkmingai pasodinti braškes ir mėgautis jų derliumi. Atminkite, kad braškės yra daugiamečiai augalai, todėl tinkamai prižiūrėtos jūsų darže gali augti ir džiuginti jus keletą metų.

Braškių priežiūra pavasarį

Siekiant užtikrinti, kad braškių krūmai būtų sveiki ir derėtų gausiai, svarbu juos atidžiai prižiūrėti dar prieš prasidedant žydėjimui.

 • Su pirmomis šiltesnėmis dienomis purenkite ir atnaujinkite braškių lysves, pašalinkite senus augalus;
 • Pakeiskite pažeistus arba nušąlusius krūmus naujais;
 • Jeigu nenaudojate agrotekstilės, mulčiuokite dirvą aplink augalus;
 • Atlikite profilaktinį augalų apsaugos nuo grybelinių susirgimų purškimą;
 • Žydėjimo pradžioje praturtinkite dirvą azoto ir kalio trąšomis, pavyzdžiui, pelenais ar nitroamfoska.

Rūpestis po derliaus

Nuo liepos mėnesio iki rugsėjo pradžios braškių augintojams tenka daug darbo, nuo kurio priklauso kitų metų derlius. Ką svarbu atlikti:

 • Rugpjūčio mėnesį apkirpkite ūsus ir pašalinkite pasenusius lapus (taikoma viendienių veislių braškėms);
 • Paruoškite sodinimui tinkamus jaunus ūglius;
 • Senus krūmus pakeiskite naujais;
 • Reguliariai ravėkite ir tręškite augalus, nepamirškite laistyti ;
 • Apsaugokite braškes nuo kenkėjų, ypač nuo erkių.

Kai temperatūra pradeda kristi, braškes uždenkite maistine plėvele, kad spėtų subręsti likusios uogos.

Artėjant šalčiams, braškių krūmus apsaugokite apdėdami šiaudais ar kitu tinkamu mulčiu, jei nenaudojate geotekstilės.

Dažniausiai užduodami klausimai

1. Kaip apsaugoti braškes nuo kenkėjų ir ligų?

Kenkėjai ir ligos yra vienas iš pagrindinių iššūkių auginant braškes. Reguliarus augalų tikrinimas, molio kalkės gali padėti. Svarbu laikytis tinkamos pasėlių rotacijos ir naudoti ligoms atsparias veisles.

2. Kaip ir kada tręšti braškes?

Braškes rekomenduojama tręšti pavasarį, kai pradeda dygti nauji ūgliai, ir dar kartą po derliaus nuėmimo, kad pasiruoštumėte jas kitam sezonui.
Organinės trąšos, pvz., kompostas arba kokybiškas mėšlas, yra puikus pasirinkimas tręšiant braškes.

3. Ar braškėms reikia daug saulės?

Taip, braškėms reikia daug tiesioginių saulės spindulių, kad tinkamai augtų ir derėtų. Joms reikia mažiausiai 6–8 valandų tiesioginės saulės šviesos per dieną.

4. Kaip užtikrinti, kad braškės nebūtų per daug drėgnos?

Gera drenažo sistema ir pakankamas atstumas tarp augalų yra būtinas norint užtikrinti oro cirkuliaciją ir išvengti pernelyg didelės drėgmės kaupimosi. Braškes patariama laistyti tiesiai prie šaknų, vengiant lapų ir vaisių šlapinimo.

5. Kada ir kaip atnaujinti braškių lysves?

Braškių lysves rekomenduojama atnaujinti kas 3–4 metus, pasodinant kitus augalus. Tai padeda išvengti ligų kauptis ir užtikrinti gausų bei sveiką derlių. Senus augalus reikėtų pašalinti, o dirvą paruošti iš naujo, įmaišant organinių trąšų.

6. Kaip apsaugoti braškes nuo paukščių?

Svarbu žinoti ne tik kada sodinti braškes, bet ir kaip jas išsaugoti. Vienas iš efektyviausių būdų – uždengti braškių lysves specialiais tinklais nuo paukščių. Tinklai turi būti pakankamai smulkūs, kad paukščiai negalėtų įskristi pro juos, tačiau pakankamai dideliais plyšiais, kad leistų saulės šviesai prasiskverbti ir nepakenktų augalams.

Baidyklės, paukščiai. Sodo prekių parduotuvėse galima rasti įvairių paukščių baidyklių, įskaitant plastikinius plėšrūnus, pavyzdžiui, vanagus ar pelėdžiukus. Svarbu baidykles reguliariai perkelti, kad paukščiai jų neįprastų ir toliau jų bijotų.

7. Kada sodinti braškes pavasarį?

Lietuvoje tai paprastai būna balandžio pabaigoje iki gegužės pradžios.
Svarbu stebėti orų prognozes ir įsitikinti, kad nenumatoma staigių temperatūros kritimų, kurie galėtų pakenkti jauniems augalams.

Rinkitės saulėtą dieną sodinimui, kad augalai greičiau prisitaikytų prie naujos aplinkos ir geriau įsišaknytų. Braškėms reikia daug saulės šviesos, todėl pasirinkite saulėtą vietą sode.

Kaip teisingai sodinti braškes?

Kada sodinti braškes?

Kaip teisingai sodinti braškes, kad sulauktumėte gausaus derliaus. Labai svarbu žinoti ne tik kada sodinti braškes, bet ir kaip tai tinkamai daryti. Įvardijame procesą žingsnis po žingsnio.

Darbų trukmė: 60 minutes

Pasirinkite tinkamą vietą

Braškėms reikia saulėtos vietos, nes saulės šviesa skatina geresnį vaisių brandinimą.

Perkasti ir išpurenti dirvą

ruošiama žemė svogūnų sodinimui

Prieš sodinant, rekomenduojama į dirvą įmaišyti komposto arba durpių.

3. Palikite tinkamus tarpus

Palikite 30 cm tarpus tarp daigų. Iškaskite 7-8 cm gylio duobutes ir įpilkite į jas vandens

4. Palaistykite pasodinę

Braškes galite iškart po sodinimo palaistyti. Vėliau, augant, braškes reikia laistyti reguliariai, ypač sausais periodais.

Šiam darbui jums reikės:

 • Braškių sodinukai

Reikalingi įrankiai:

 • Kauptukas
 • Laistytuvas

Sodo entuziastams taip pat parengėme naudingą straipsnį, kuriame minime kaip ir kada sodinti svogūnus. Svogūnai turi daugybę naudingų medžiagų, įskaitant vitaminą C, B6, skaidulas ir yra antioksidantų šaltinis. Tad galbūt tai bus sekanti daržovė, kurią auginsite savo darže?

Braškių virusai

Braškes užkrėsti gali daug skirtingų virusų. Dažnai simptomai būna sunkesni užsikrėtus kelis kartus.

Susirgimai pasireiškia skirtingai – dėmės, susiraukšlėję lapai, gyslų pašviesėjimas, augalo išsikraipymas. Taip be abejo gali pakenkite ir derliui.

Simptomai

 • augalai nebeauga, o jaunesni lapai turi geltoną kraštelį. Tai gali būti braškių dėmėtligės virusas, braškių raukšlėjimosi virusas.
 • Lapai pasidengia gelsvomis dėmėmis ir susiraukšlėja.
 • Augalų augimas sulėtėja, lapai susiraukšlėja , ant jų atsiranda geltonų dėmių arba dėmių, kurios vėliau gali tapti raudonos. Tai gali būti arabis mozaikos virusas, Pomidorų juodojo žiedo virusas, Braškių nekrozinio šoko virusas, Aviečių žiedinės dėmėtligės virusas.

Kaip su kovoti virusais/amarais?

 • sunaikinkite ir pakeiskite augalus, kai tik derlius pradeda mažėti, paprastai po dvejų ar trejų metų. Nenaudokite šių augalų ūglių, kurie bus užkrėsti.
 • Jei įmanoma, venkite persodinti braškes toje pačioje vietoje.

Deja šiuo metu prieinami insekticidai neužtikrins pakankamo amarų pernešėjų išnaikinimo, kad būtų išvengta viruso plitimo.

Tikiuosi, šis įrašas padės geriau suprasti kada sodinti braškes pavasarį ar rudenį, kada jas tręšti ir kada ravėti. Linkiu gausaus ir skanaus derliaus 🙂

Pasidalinkite įrašu: