Šventinės dienos 2024: kada nedirbsime šiemet
Visos nedarbo dienos 2024 metais Lietuvoje vienoje vietoje. Paprastai ir aiškiai matykite, kurią savaitės dieną kokios šventinės dienos bus 2024 metais. Planuokite savo laisvalaikį iš anksto, prasitęsdami valstybinius laisvadienius.
- 01-01 – Naujieji metai / pirmadienis
- 02-16 – Valstybės atk. diena / penktadienis
- 03-11 – Nepriklausomybės atk. diena / pirmadienis
- 03-31 – Velykos / sekmadienis
- 04-01 – Velykų antroji diena / pirmadienis
- 05-01 – Tarptautinė darbo diena / trečiadienis
- 05-05 – Mamos diena / sekmadienis
- 06-02 – Tėvo diena / sekmadienis
- 06-24 – Joninės / pirmadienis
- 07-06 – Mindaugo karūnavimo diena / šeštadienis
- 08-15 – Žolinė / ketvirtadienis
- 11-01 – Visų šventųjų diena / penktadienis
- 11-02 – Vėlinės / šeštadienis
- 12-24 – Šv. Kūčios / antradienis
- 12-25 – Šv. Kalėdos / trečiadienis
- 12-26 – Šv. Kalėdų antroji diena / ketvirtadienis
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu. Išskyrus tuos atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą.
Jei šventinės dienos bus minimos trankiai, patariame nepadauginti alkoholio prieš vairuojant automobilį. Kad žinotumėte savo ribas paruošėme straipsnį Kiek yra 0.4 promilės?
Jame įvardijame preliminarius alkoholio kiekius pagal asmenų svorį ir lytį, kurie viršyja nustatytą leistiną ribą.
Ar turėsime papildomą nedarbo dieną?
Jau ne vieni metai kaip vyksta diskusijos ar nereikėtų sausio 13 dieną paskelbti kaip šventinę dieną.
Anot, ELTA užsakymu atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos dėl sausio 13 dienos paskelbimo nedarbo diena, išsiskiria amžiaus grupės, pasisakančios už ir prieš šią iniciatyvą.
- Daugiausiai iniciatyvai pritaria jaunimas iki 30 metų (palaikytų 65 proc.).
- Rečiausiai iniciatyvai pritarimą išreiškė vyresni nei 50 metų asmenys (palaikytų 36 proc.).
Nedarbo dienos 2024 Lietuvoje: DUK
Laisvos dienos Lietuvoje ir dažniausiai vartotojų užduodami klausimai. Pateikiame dažniausiai kylančius lietuvių klausimus apie šventines dienas.
-
Ar Joninės nedarbo diena?
Taip, Joninės (dar kitaip vadinamos Rasomis) yra nedarbo diena. Tai yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos darbo kodekso 123 straipsnyje, Šventinės dienos.
-
Kodėl gegužės 1 nedarbo diena?
Lietuvoje Gegužės 1-oji buvo švenčiama 1919-1929 metų laikotarpiu kaip „Darbo žmonių ir tautų solidarumo šventė“. Ji tuo metu buvo nedarbo diena. Ji taip pat buvo minima okupacijos metais, dėl to atgavus nepriklausomybę, šventės atsisakyta.
Ši šventė vėl buvo sugrąžinta Lietuvoje 1996 metais. Jos metu siekiama atkreipti dėmesį į darbininkų teises, padėti bedarbiams, pasirūpinti darbininkų sauga.
-
Ar lapkričio 2 yra nedarbo diena?
Taip, lapkričio 2 diena yra nedarbo diena. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė sprendimą, kad nuo 2020 metų lapkričio 2 diena (kitaip vadinama Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) diena) yra nedarbo diena.
-
Ar lapkričio 1 nedarbo diena?
Lapkričio 1-oji (Visų šventųjų diena) yra nedarbo diena. Taip pat kaip ir lapkričio 2 diena (Vėlinės arba Mirusių atminimo diena) abi šios šventės yra laisvos dienos.
-
Kiek mokama per nedarbo dieną?
Dirbant per oficialią valstybinę nedarbo dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis.
-
Ar tėva diena yra nedarbo diena?
Taip, tėvo diena yra visuomet minima pirmąjį birželio sekmadienį, tad ji yra kasmet nedarbo diena. Taip pat kaip ir motinos diena, kuri yra minima pirmąjį gegužės sekmadienį, abi šios datos yra šventinės dienos.
-
Kiek yra nedarbo dienų Lietuvoje?
Šventinės dienos 2024 metais Lietuvoje minimos 16 kartų.
2024 metais Lietuvoje bus penki ilgieji savaitgaliai dėl šventinių dienų sutapimo su savaitės pabaiga. Tai leidžia susiplanuoti ilgesnius savaitgalius ir atitrūkti nuo darbų ir rutinos.
Jei domitės laisvomis dienomis, galbūt jus sudomins ir kitokio tipo kalendorius – esame paruošę straipsnį Mėnulio kalendorius 2024 metams. Tinkamiausios datos, kalendoriaus kilmė ir kada jį galima naudoti.
Oficialios nedarbo ar šventinės dienos šalyse yra paskiriamos dėl kelių pagrindinių priežasčių:
- Kultūriniai ir religiniai sumetimai: Daugelyje šalių šventinės dienos susijusios su svarbiais religiniais ar kultūriniais įvykiais, pvz., Kalėdos, Velykos ir pan. Šios dienos suteikia galimybę žmonėms švęsti ir atlikti religines apeigas kartu su šeima ir bendruomene.
- Istoriniai įvykiai: Kai kurios šventinės dienos skirtos paminėti svarbius istorinius įvykius, pvz., nepriklausomybės dienos. Tokios dienos padeda išlaikyti nacionalinę tapatybę ir didžiavimąsi šalies istorija.
- Socialinės ir ekonominės priežastys: Nedarbo dienos gali būti skiriamos siekiant suteikti darbuotojams poilsio ir atsipalaidavimo laiką, kas gali padidinti darbo našumą ir sumažinti stresą. Be to, ilgieji savaitgaliai ar šventinės dienos skatina vidaus turizmą ir vartojimą, teigiamai veikdami šalies ekonomiką.
- Politinis pripažinimas: Kartais šventinės dienos gali būti nustatomos siekiant pripažinti tam tikras socialines grupes ar profesijas, pavyzdžiui, Tarptautinė moters diena ar Darbuotojų diena. Tai padeda atkreipti dėmesį į svarbias socialines ar politines temas.
Šventinės dienos taip pat gali būti naudojamos kaip priemonė stiprinti bendruomeniškumą ir tautinį vienybės jausmą, sukuriant proga visiems šalies gyventojams susiburti ir švęsti bendras vertybes ir tradicijas.