Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia | Sodas | Dekoratyviniai česnakai: kada ir kaip sodinti?

Dekoratyviniai česnakai: kada ir kaip sodinti?

Dekoratyviniai česnakai yra įspūdingai gražūs sodo augalai. Jie vertinami dėl ryškių spalvų bei lengvos priežiūros.
dekoratyvinis česnakas

Dekoratyviniai česnakai: rūšys ir sodinimas bei auginimas

Dekoratyviniai česnakai yra ne tik naudingi, bet ir įspūdingai gražūs sodo augalai, kurie suteiks spalvų jūsų aplinkai.

Jie yra vertinami dėl savo ryškių spalvų galvučių, kurios atrodo kaip plaukiojantys spalvoti kamuoliai virš augalų pagrindo. Taip pat ir dėl lengvos priežiūros.

Dekoratyvinių česnakų įvairovė

Dekoratyvinių česnakų yra daugybė įvairių rūšių. Pradedant nuo žemų augalų, iki itin aukštų rūšių, kurios gali siekti net 1-1,5 metro aukščio.

Pavyzdžiui, Allium giganteum yra žinomas dėl savo didžiulių, violetinės spalvos gėlių, o Allium sphaerocephalon – dėl savo unikalios formos ir ryškių spalvų.

Pasodinę dekoratyvinius česnakus tinkamoje dirvoje, galėsite mėgautis jų ilgalaikiu žydėjimu. Jie skleidžia gana stiprų kvapą, kuris atbaido įvairius kenkėjus. Dėl šios natūralios apsaugos dekoratyviniai česnakai reikalauja minimalios priežiūros.

Dėl kenkėjų atbaidymo juos galite sodinti šalia kenkėjams lepesnių augalų.

Apskritai patariama dekoreatyvinius česnakus sodinti tarp viksvų, ašuočių ar žemaūgių krūmų, taip jie labiau išsiskirs savo grožiu.

Česnakas / Allium hollandicum

dekoratyvinis česnakas sodo puošmena

Šie česnakai žydi birželio mėnesiais. Per dvi savaites and beveik 80 centimetrų ūgio česnako sužydi net 10 centimetrų skersmens apvalus ir violetinis žiedas. Šio tipo česnakų žiedai gali būti skirtingų spalvų – nuo ryškiai rožinės iki rausvos ir violetinės.

Populiariausi tokio tipo česnakai yra:

  • auksažiedis česnakas
  • didysis česnakas
  • „Purple sensation” česnakas.

Tokio tipo česnakų svogūnėliai sodinami rudenį, juos reikia sodinti į 10 centimetrų gylį. Tarp česnakų siūlyčiau daryti bent 10 centimetrų tarpą sodinant.

Karatavinis česnakas / Allium karataviense

dekoratyvinis cesnkas - karatavinis česnakas

Šio česnako svogūnėlio skersmuo yra apie 5 centimetrus. Dideli (beveik 20 cm dydžio) ir melsvai žali, platūs česnako lapai atrodo guli ant žemės.

Gegužės mėnesį ant trumpo stiebo susiformuoja didelis ir tankus rutulio formos 10 centimetro skersmens žiedynas. Žiedeliai būna balsvi, žvaigždės formos. Kartais jie būna rausvi ar net raudoni. Šie žiedai žydi apie tris savaites. Jų lapai nudžiūsta kol susidaro sėklos, dažniausiai tai įvyksta liepos antroje pusėje.

Šie dekoratyviniai karataviniai česnakai mėgsta saulę, sausoką dirvą.

Svogūnėliai sodinami rudenį į iki 15 centimetrų gylį. Tarp sodinamų svogūnų turėtų būti apie 10 centimetrų tarpai.

Meškinis česnakas / Allium ursinum

dekoratyviniai česnakai - meškinis česnakas

Ant beveik keturiasdešimt centimetų aukščio žiedynkočio birželio pradžioje susiformuoja apvalus ir beveik 6 cenimetrų skersmens žiedynas. Jį sudaro keliolika žvaigždės formos baltų žiedų.

Vienas žiedas yra maždaug 1,5 centimetro skersmens.

Meškinis česnakas įprastai išaugina iki trijų plokščių lapų, kurie yra valgomi. Meškinio česnako lapai nudžiūsta antroje vasaros dalyje.

Šio tipo česnakai mėgsta drėgną dirvą, šešėlį. Jiems tinka augti prie medžių šaknų.

Šio tipo česnakų svogūnėliai kaip ir kitų rūšių sodinami rudenį. Tik jų nereikia sodinti taip giliai, pakanka 5 centimetrų gylio. Tarp šio tipo svogūnų sodindami padarykite iki dešimties centimetrų tarpus.

Meškiniai česnakai gali būti auginami ir kaip dekoratyviniai ir dėl savo gydomųjų savybių. Galite valgyti šių česnakų svogūnėlius bei lapus. Jie yra švelnaus skonio, sultingi.

Gigantiškasis česnakas / Allium giganteum

gigantiškieji česnakai yra sodo pažiba

Allium giganteum, dar vadinamas milžiniškuoju ar gigantiškuoju česnaku. Jis gali pasiekti iki 150 cm aukštį ir turi itin didelius, apie 10-15 cm skersmens violetinius žiedynus.

Šie žiedai susideda iš daugybės mažų žiedelių, kurie sudaro kamuolišką žiedyną ant ilgo stiebo.

Dėl savo išskirtinio dydžio ir gražių spalvų Allium giganteum yra populiarus pasirinkimas sodo dekoravimui.

Susijęs tekstas: Kada sodinti tulpes?

Kada sodinti dekoratyvinius česnakus

Dekoratyvinius česnakus geriausia sodinti rudenį, kad jie galėtų įsitvirtinti prieš žiemą ir anksti pavasarį pradėtų dygti.

Paprastai tai būna nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio pradžios. Šiltose vietovėse, kur nėra šaltų žiemų ar jos yra švelnios, galima sodinti ir vėliau. Vis tik Lietuvoje patariame tai daryti rugsėjo pabaigoje.

Kaip sodinti dekoratyvinius česnakus

Pasirinkite saulėtą vietą, kurioje būtų gerai nudrenuota žemė. Svarbu, kad dirva būtų sausa, nes dekoratyviniai česnakai nemėgsta drėgmės. Jei ji bus per daug šlapia, svogūnėliai gali tiesiog supūti.

Galite pasirinkti saulėtą ar nedidelį pavėsį turinčią vietą.

Sodinkite svogūnėlius tris kartus didesniame gylyje nei yra pačių svogūnėlių ūgis. Pavyzdžiui, jei svogūnėlis yra 3 cm aukščio, jis turėtų būti pasodintas 9 cm gylyje.

Jei domitės sodinimu, patartume pasidomėti sėjos kalendoriumi, kuriame rasite visus tinkamiausius augalų sodinimo, tręšimo laikus vienoje vietoje.

Kaip auginti dekoratyvinius česnakus

Dekoratyvinių česnakų priežiūra nėra sudėtinga. Svarbiausia užtikrinti, kad augalai būtų laistomi reguliariai, bet dirvoje nebūtų perteklinio vandens.

Tręšti šias dekoratyvines gėles rekomenduojama pavasarį, kai prasideda aktyvus augimas. Taip pat svarbu reguliariai tikrinti augalus dėl kenkėjų ir ligų, ypač jei pastebimi lapų pažeidimai ar nesveika augalų išvaizda.

Dekoratyvinių česnakai jūsų gėlyne

Dekoratyviniai česnakai gali būti naudojami kaip spalvingi akcentai tarp kitų daugiamečių gėlių ar kaip pagrindinis elementas moderniuose sodo ar namų kompozicijose.

Bene populiariausi yra yra alyviniai bei rožinės spalvos dekoratyviniai česnakai. Tačiau vis dažniau pastebimi ir ne tokių įprastų spalvų dekoratyviniai česnakai – geltonų ar žydros spalvų.

dekoratyviniai česnakai

Dekoratyviniai česnakai: DUK

  1. Ar dekoratyvinius česnakus reikia genėti, apkarpyti?

    Genėjimas nėra būtinas, tačiau nudžiuvusius lapus ar žiedus rekomenduojama pašalinti, kad augalas neišsektų formuodamas sėklas.

  2. Kokių ligų ir kenkėjų derėtų saugotis?

    Nors dekoratyviniai česnakai yra gana atsparūs, jie gali būti paveikti svogūnėlių puvinio ar amarų.

  3. Kada sodinti dekoratyvinius česnakus?

    Patariame dekoratyvinius česnakus sodinti rugsėjo pabaigoje – lapkričio pradžioje. Stenkitės nesusivėlinti, kad česnakai spėtų suformuoti šaknis prieš žiemą.

  4. Kaip sodinti dekoratyvinius česnakus?

    Sodinkite sausoje vietoje, kuri neužlaiko drėgmės. Česnako svogūnėlį įkaskite į tris kartus didesnį nei jo ūgis gylį. Šie česnakai mėgsta derlingą žemę.

  5. Koks dekoratyvinis česnakas turi didžiausius žiedus?

    Gigantiškasis česnakas gali užaugti iki iki 150 cm aukščio ir turi itin didelius, apie 10-15 cm skersmens žiedus.

Papildoma informacija apie dekoratyvinius česnakus

1. Genėjimas

Šių augalų nereikia genėti, tik galite pašalinti senus nužydėjusius stiebus ir lapus.

2. Kenkėjai

Gali būti jautrūs svogūnų muselėms. Kenkėjai, kurių reikia saugotis, yra šliužai, sraigės.

3. Ligos

Jautrūs svogūnų baltajam puviniui ir svogūnų miltligei. Geriausia vengti sodinti šias gėles ten, kur buvo anksčiau auginami svogūnai.

Dekoratyvinių česnakų priežiūra

1. Laistymas

Šios dekoratyvinės gėlės yra atsparios sausrai, todėl papildomai augalų laistyti paprastai nereikia. Jei auginate sode, dirvoje. Augalai nemėgsta papildomo laistymo ir vasarą vasarą, nes dėl to gali supūti svogūnėliai.

Vazonuose auginamus česnakus laistykite reguliariai. Tačiau įsitikinkite, kad kompostas nėra permirkęs.

2. Tręšimas

Reguliariai tręšti nebūtina, tačiau nederlingose dirvose pavasarį patręškite mišriomis trąšomis.

3. Genėjimas

Galite nupjauti nužydėjusias žiedų galvutes, tačiau tai nėra būtina. Jos sudžiūvusios visai gražiai atrodo ir papildoo bendrą vaizdą.

4. Žiemojimas

Žemėje augantys augalai yra ištvermingi, todėl žiemą jiems nereikia ypatingos priežiūros. Patariame kaip ir kitus augalus apdengti mulčiomis.

Augalai vazonuose gali būti jautresni šalčiui. Norėdami padėti jiems išgyventi žiemą:

  • perkelkite vazonus į šiltesnę vietą, sandėliuką ar pavėsinę.
  • apsaugokite juos nuo žiemos lietaus ar sniego pastatydami netoli sienos, pavėsyje

Išvados

Dekoratyviniai česnakai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori papuošti savo sodą mažai priežiūros reikalaujančiais, bet ryškiais augalais.

Jų įvairovė, priežiūros paprastumas daro juos vis populiaresnius sodininkų ir apžveldinimo specialistų tarpe.

Pasidalinkite įrašu: