Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia | Sodas | Kada sėti pomidorus 2024 metais?

Kada sėti pomidorus 2024 metais?

Tekste aptariama kada sėti pomidorus, kada juos sodinti, genėti. Sėjame II–III mėnesiais, sodiname V-VI mėn., ragaujame VII–VIII mėnesiais. Aptariame kodėl sukasi pomidorų lapai ir kodėl jie padeda mažinant vėžio riziką.
kada seti pomidorus

Kaip ir kada sėti pomidorus, kaip juos genėti?

Pomidorai yra viena iš populiariausių daržovių, auginamų namų soduose visame pasaulyje. Tinkamai pasiruošę ir suplanavę kada sėti pomidorus, galite užauginti sveikus, sodrius vaisius savo darže ar net namie ant palangės.

Trumpai apie pomidorų auginimą:

Sėjam: IIIII mėn.
Sodinam: V-VI mėn
Valgom: VII–VIII mėn.

Šis straipsnis padės jums sužinoti viską, ką reikia žinoti apie pomidorų sėją, atsižvelgiant į veisles, auginimo vietas ir optimalius sėjos laikus.

Kada sėti pomidorus 2024: palankiausios dienos

Pomidorų sėklas pradėti daiginti rekomenduojama vidury žiemos iki ankstyvo pavasario, maždaug 6-8 savaites prieš paskutinį šalnų laiką.

Idealus laikas sėti pomidorus yra nuo vasario pabaigos iki balandžio pradžios. Kad iki šalnų pabaigos jūsų augalai būtų pakankamai stiprūs ir pasiruošę sodinti lauke.

Palankiausios dienos pomidorų sėjimui 2024 metais:

  • pomidorų sėklas sausį geriausia sėti 18-20, 23, 24 dienomis. Pomidorų nerekomenduojama sėti sausio 11,12, 13, 16, 17, 25, 26, 27 d.
  • vasarį geriausia sėti 14, 15, 19, 20 dienomis.
  • kovo mėnesį geriausia sėti 15, 16, 17, 18 d.
  • Balandžio mėnesį pomidorus galima sėti 19, 20, 24, 25, 29 d.

Kada sėti pomidorus, sėklos.

Kur auginsite pomidorus?

Pomidorus galima auginti tiek atvirame grunte, tiek šiltnamyje, tiek namų sąlygomis ant palangės. Jūsų pasirinkimas turėtų priklausyti nuo turimos vietos ir klimato sąlygų.

Atvirame grunte auginti pomidorai reikalauja daug saulės ir apsaugos nuo stiprių vėjų, o šiltnamyje – nuoseklios temperatūros ir drėgmės kontrolės.

Jei pomidorus auginsite darže, tam tinka saulėta, nuo šiaurės vėjų apsaugota atvira vieta. Jei auginsite vazonuose, induose – būtų gerai, kad tai būtų pietryčių pusė. Svarbu, kad augalai būtų apsaugoti nuo vėjo, lietaus ir per didelės saulės.

Susijęs tekstas: Kada sodinti svogūnus

Dirvos paruošimas

Jei auginsite pomidorus lauke – tinka vidutinio sunkumo, orui bei vandeniui pralaidi dirva. Rudenį ją supurenkite, kasdami apie 15 cm gylyje. Įmaišykite į žemes ir kompostą. Pomidorams netinka itin šlapia, permirkusi dirva.

Jei pomidorus auginsite šiltnamyje taip pat tinka puri, derlinga ir orui pralaidi žemė. Patariu patręšti kompostu.

Rekomenduoju pomidorus auginti kas antrą sezoną. Vieną sezoną auginkite agurkus, kitą pomidorus. Taip pat pakeiskite viršutinį dirvos sluosknį. Apie 5-10 centimetrų.

Žemė daigams auginti gali būti universali, puri, pralaidi vandeniui bei orui.

Kai sodinsite pomidorus į eilę tarp jų galite pasodinti medetkas – jos apsaugos pomidorus nuo amarų. Taip pat gvazdinkinius serenčius. Šiltnamyje kartu su pomidorais gerai auga bazilikai.

Patariame pomidorų nesodinti ten, kurie prieš bent 3 metus buvo pasodinti:

  • bulvės,
  • paprikos
  • baklažanai

Ankstyvos ir vėlyvos veislės

Renkantis pomidorų veisles, svarbu atsižvelgti į jų brandinimo laiką. Ankstyvos veislės gali duoti derlių jau po 50-60 dienų po pasodinimo, o vėlyvosios – tik po 80 dienų ar daugiau.

Ankstyvosios veislės yra tinkamesnės trumpesniems augimo sezonams, o vėlyvosios – ilgesniems, kad galėtumėte mėgautis derliumi iki vėlyvo rudens.

Pomidorų sėja: kaip sėti pomidorus?

Pomidorų sėja prasideda nuo jų paruošimo:

  1. Sėklas sėkite į specialias dėžutes ar vazonus
  2. Sėklas sėkite į drėgną, gerai drenuojamą dirvą, pavyzdžiui, į durpes ar specialų substratą.
  3. Uždenkite sėklas apie 0.5-1 cm dirvos sluoksniu.
  4. Kai palaistysite uždenkite plastikiniu maišu ar plėvele, kad išlaikytumėte drėgmę.
  5. Laikykite šiltai, apie 18-20°C temperatūroje, kol jos pradės dygti.
  6. Kai tik pasirodys pirmieji daigai, nuimkite plėvelę

Jei norite pradedate sodininko ar sodininkės karjerą patartume jums peržiūrėti sėjos kalendorių, kuriame rasite tinkamiausias sodinimo, sėjimo ar tręšimo datas.

Kada sėti pomidorus, jei namuose yra mažai vietos?

Neturint daug erdvės, galima auginti pomidorus indeliuose arba ant palangės. Tokiu atveju svarbu pasirinkti kompaktiškas, neaukštas veisles, kurios gerai auga ribotose sąlygose.

Taip pat svarbu palaikyti pakankamą apšvietimą, nes net palangėje augalai reikalauja daug šviesos.

Pomidorų sėklų sėjimas ant palangės

Augindami pomidorus ant palangės, laikykitės šių patarimų:

  1. Naudokite nedidelius konteinerius ar vazonus, kuriuose yra skylės perteklinio vandens nubėgimui.
  2. Sėklas sėkite ne giliau nei 1 cm.
  3. Laistykite reguliariai, bet venkite permirkimo.
  4. Užtikrinkite bent 6-8 valandas tiesioginės saulės šviesos per dieną.

Kaip persodinti pomidorus?

Pomidorų daigus reikia persodinti į didesnius atskirus vazonėlius, kai jie užauga iki 10 cm aukščio.

  • Tuomet juos sodinkite giliai, galite net šiek tiek apkasti stiebą. Sodinkite į bent 7-8 cm dydžio vazonėlius.
  • Naujame vazone daigą galite pririšti prie atraminio pagaliuko, kad pomidoras galėtų lengviau augti.
  • Pomidorus reikia reguliariai laistyti.
  • Laikykite šiltai ant apšviestos palangės.
  • Patartina, kad temperatūra būtų ne mažesnė kaip 16 °C.

Kada sodinti pomidorus lauke?

Daigai yra pasiruošę sodinimui po 50 apytikriai dienų nuo sudygimo. Dvi savaites prieš sodinimą augalus patariama užgrūdinti vėsesniame ore.

Pomidorus sodinti lauke į lysvę ar šiltnamyje galite kai:

  • jie užaugina iki 10 lapelių,
  • suformuoja 1-2 žiedynus
  • stiebelio ūgis viršija 20 cm.

Šiltnamyje pomidorų daigai sodinami gegužės viduryje, kai pasibaigia šalnos ir dirvos temperatūra pakyla iki 15-20 °C. Lauke pomidorus patariama sodinti vasaros pradžioje, apie birželio 10 dieną. Sodinimui pasirinkite šiltą ir saulėtą bei nevėjuotą dieną.

Sodinkite pomidorus vienoje eilėje, paliekant apie 60 cm tarpą tarp augalų. Taip pat galite sodinti šachmatine eiga dviem eilėmis, tarp kurių atstumas būtų 35-40 cm.

Pasodinę pomidorus gerai palaistykite. Po savaitės ar dviejų pomidorus sutvirtinkite pririšdami prie virš jų ištemptos virvelės (špagato). Ji gali būti 2 metrų aukštyje.

Pomidorų priežiūra

Aplink pomidorus supilkite storą mulčio sluoksnį, kad sulaikytumėte drėgmę ir atbaidytumėte piktžoles. Galite naudoti kompostą arba perpuvusį mėšlą. Vis tik nepilkite per arti stiebo, kitaip jis gali pradėti pūti.

Jei auginate pomidorus šiltnamyje nepamirškite reguliariai atidaryti vėdinimo langų (ar tiesiog durų), kad apdulkinantys vabzdžiai galėtų priskristi prie žiedų. Žiedų apipurškimas vandeniu taip pat gali padėti juos apdulkinti.

Šiltnamyje dirvos drėgmė turėtų būti apie 80 procentų, oro drėgmė apie 50 procentų. Tinkamai temperatūra pomidorams dienos metu neturėtų viršyti 25 laipsnių ir nenukristi žemiau 20 laipsnių. Žiedai negali apsidulkinti mažesnėje nei 15 laipsnių temperatūroje ir jei oro drėgmė yra per didelė – virš 80-90.

Jei šiltnamyje bus per didelė temperatūra (virš 30 laipsnių), žiedai išdžiūsta ir nebegali vesti vaisių. Tokiu atveju patariu laistyti vandeniu šiltnamio taką. Taip vėsinsite aplinką.

Pomidorus laistyti reikėtų retokai, bet tai darykite gausiai. Laistykite šiltu vandeniu ir stenkitės nesušlapinti lapų, per daug liedami stenkitės nenuplauti nuo šaknų žemių. Kai palaistysite, šiltnamį išvėdinkite, taip sumažinsite jame drėgmę.

Patarimas: įkaskite į žemę nedidelį 15 cm pločio vazoną šalia pomidorų augalų. Ir gausiai jį laistykite, kad vanduo patektų tiesiai prie šaknų. Taip drėgmė nesikaups prie augalo augalų kaklelio ir išvengsite puvimo.

Pomidorų sėja: DUK

  1. Kaip genėti pomidorus?

    Palikite bent po 2 lapus po pomidorų kekėmis, kurios žydi. Pašalinkite lapus po kekėmis, kurių pomidorai jau pasiekė augimo piką. Tokie vaisiams maisto medžiagų, kuriuos teikia lapai, jau nebereikia. Taip sukoncentruosite augalo energiją, tolesniam vaisių vedimui.

  2. Kada sėti pomidorus?

    Sėkite pomidorus vasario – kovo mėnesiais.

  3. Kada sodinti pomidorus?

    Šiltnamyje sodiname gegužės viduryje, lauke patariama sodinti apie birželio 10 dieną.

  4. Kodėl sukasi pomidorų lapai?

    Yra daug skirtingų priežasčių kodėl pomidorų lapai gali susiraityti ar susisukti. Keletas pagrindinių: karštis, sausra, netinkamas laistymas, per daug azoto dirvoje, per stiprus genėjimas, voratinklinės erkės, pomidorų virusas. Gali būti ir dėl šoko po persodinimo.

    Drėgmės stoka gali pažeisti pomidorų lapus ir stiebus, taip jie susisuka. Greičiausiai per mažai laistote pomidorus, tai padažninkite.

Pomidorų skilinėjimas: priežastys ir kaip to išvengti?

Nors pomidorus atrodo auginti yra lengva, vasaros pabaigoje jų vaisiai gali pradėti skilinėti. Taip atsitinka dėl svyruojančios temperatūros ir vandens kiekio, kurį gauna pomidorai.

Netinkamas vandens kiekis, šviesos bei temperatūros svyravimai ir maistinių medžiagų trūkumas gali sukelti pomidorų įskilimus.

Norėdami to išvengti:

  • Laistykite pomidorus pastoviai
  • Užtikrinkite vienodą temperatūrą, venkite jos svyravimų.

Pomidorų kenkėjai bei ligos

Populariausi lenkėjai – amarai, voratinklinės erkutės. Taip pat pomidorams kenkia:

  • baltasparniai,
  • spragšiai,
  • kurkliai,
  • puviniai,
  • bakterinis vėžys,
  • rudoji dėmėtligė ir kt.

Pomidorų derlius

Pomidorų vaisiai prinoksta kai praeina apie 30 dienų po žydėjimo pradžios. Iš pradžių gausus derlius gali būti renkamas net 3 kartus per savaitę, vėliau ir kas antrą dieną.

Skinkite jau rausti pradėjusius pomidorus. Taip paskatinsite geresnį pomidorų derėjimą. Jie gali būti sandėliuojami neaukštose dėžutės.

Per šaltas galite nupjauti kekes ir sunokinti jas šiltoje bei šviesioje vietoje.

Kodėl sveika valgyti pomidorus?

Mitybos specialistas J.Bowdenas teigia, kad pomidoruose esantis likopenas sumažina onkologinių ligų riziką. Tad valgydami pomidorus galite sumažinti prostatos, krūtų, plaučių, skrandžio ar storosios žarnos vėžio atsiradimo riziką.

Pomidoruose gausu ląstelienos. O būtent ląsteliena itin teigiamai veikia mūsų virškinamąjį traktą. Taip pat, padeda ilgesniam laikui palaikyti sotumo jausmą.

Sunokusiuose pomidoruose yra daug kalio, fosforo, magnio, geležies ir kitų elementų. 100 gramų pomidoro yra apie 25 miligramus vitamino C.

Vis tik atkreipiu dėmesį, kad neprinokusiuose pomidoruose yra ir nuodingų medžiagų. Tokių kaip alkoidų tomatino, solanino. Šios nuodingos medžiagos mažėja kai pomidorai noksta.

Pomidorai skatina virškinimo liaukų sekreciją, slopina žardnyno bakterijas, gerina peristaltiką.

Švieži pomidorai valgomi kaip dietiškas maistas. Jie yra rekomenduojami žmonėms, sergantiems diabetu, taip pat tiems, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, podagra. Pomidorai taip pat skatina apetitą.

Pabaigai

Tikiuosi, kad pateiktos rekomendacijos kada sėti pomidorus, kada juos sodinti padės sėkmingai juos auginti, nepriklausomai nuo to, ar esate patyręs sodininkas, ar tik pradedate savo daržininkystės kelionę. Skanaus 🙂

Šaltiniai naudoti kuriant tekstą:

  • https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own
  • Knyga „Pomidorai”, autorius: J. Mačys, leidimo metai: 1968
  • Knyga „Pomidorai”, autorius: Genovaitė Visockienė, leidėjas: Ūkininko patarėjas, leidimo metai: 2003
  • VISOCKIENĖ, G. 2003. Lauko pomidorų auginimas. Pomidorai. „Mano ūkio“ priedas
  • STAUGAITIS, G. 2000. Svarbiausieji pramoninio pomidorų auginimo aspektai. Pomidorai. „Mano ūkio“ priedas
Pasidalinkite įrašu: