Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia | Sodas | Kada sodinti tulpes norint sulaukti gausių žiedų?

Kada sodinti tulpes norint sulaukti gausių žiedų?

Sodinkite tulpes nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio. Tai leis tulpių svogūnėlių šaknims įsitvirtinti ir pasiruošti žydėti pavasarį. Taip pat aptarsime kada iškasti tulpes, kaip dauginti tulpes ir laistyti jas.
kada sodinti tulpes

Kada sodinti tulpes: kaip persodinti, kada iškasti ir kt.

Aptarsime viską, ką reikia žinoti apie tulpių auginimą – nuo klausimo kada sodinti tulpes sodinimo iki dauginimo ir kaip dauginti tulpes.

Tulpių auginimas gali atrodyti sudėtingas, bet laikantis rekomendacijų, galite mėgautis šiomis žaviomis gėlėmis savo sode ar net vazone ant palangės.

Tulpių svogūnėlius geriausia sodinti rudenį, prieš pirmą įšalą – nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio. Sodinimas šiuo metu leidžia svogūnėlių šaknims įsitvirtinti ir pasiruošti žydėti pavasarį.

Apie tulpes trumpai:

  • Sodinti: rugsėjo – lapkričio mėnesiniais
  • Persodinti: kas du, tris metus
  • 10 cm diametro vazone – 3 tulpių svogūnai
  • Išdžiovinti svogūnėlius: vėdinamoje patalpoje 1-2 savaites

Kada sodinti tulpes: rudens pradžioje

Tulpių svogūnėlius geriausia sodinti rudenį, prieš pirmą žemės užšalimą. Tai paprastai reiškia laikotarpį nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio pradžios. Svarbu, kad svogūnėliai būtų pasodinti mažiausiai prieš 6 savaites iki žemės įšalimo.

Sodinimas šiuo metu leidžia svogūnėliams įsitvirtinti ir pasiruošti žydėti pavasarį.

Sodindami tulpes palikite pakankamus tarpus tarp svogūnėlių. Per tankiai pasodintos tulpės augant išsikilnoja. Jei yra susodintos per retai gali išsikreivinti tulpių stiebai.

  • Iškart po sodinimo svogūnėlius reikia gerai palaistyti. Tačiau vėliau, iki pat žydėjimo, laistymas turėtų būti saikingas. Taip išvengsite perdrėkimo. Žiemą papildomas laistymas nėra reikalingas, nes pakanka natūralių kritulių.

  • Rudenį pasodintos tulpės turi būti mulčiuojamos 5-8 centimetrų storio durpių sluoksniu. Gėlių šaknys taip pat gali būti apklojamos sausais lapais ir dengiamos eglišakėmis arba kartonu.

  • Tulpes geriausia sodinti, kai žemės temperatūra yra apie +10 ºC. Jei uždelsite, tulpėms gali nepavykti užauginti pakankamai stiprių šaknų. O tai žiemos metu gresia augalų žūtimi.

Jei persodinsite tulpes būtų gerai perkelti jas į naują vietą. Per keletą metų jos išsekina dirvožemį, išeikvodamos naudingas medžiagas. Tad persodinimas į kitą vietą naudingas pačioms tulpėms.

Įdomus faktas: tulpės kur kas greičiau nuvys pamerktos vazoje kartu su narcizais.

Kada sodinti tulpes
Kada sodinti tulpes?

Kada iškasti tulpes?

Tulpės iškasamos po to, kai jų lapai visiškai pagelsta, visiškai išnyksta ir lapai pagelsta. Tai paprastai įvyksta vasaros pradžioje-viduryje.

Tai svarbus etapas, kadangi iškasant per anksti, svogūnėliai gali būti nevisiškai subrendę. Iškasant svogūnėlius, svarbu juos kruopščiai apvalyti ir patikrinti ar nėra pažeisti ar nėra ligų požymių.

Iškastus svogūnėlius saugokite vėsioje, sausoje vietoje, kad jie neišdžiūtų ir nesupūtų. Optimali saugojimo temperatūra turėtų būti apie 17-20°C.

Prieš saugojimą svogūnėlius galima apvalyti priemonėmis nuo pelijimo. Svogūnėlius reikėtų kartas nuo karto patikrinti ir pašalinti tuos, kurie pradeda pūti ar džiūti.

„Gėlininkystė, kaip ir visi kiti žemės ūkio darbai ir derlius, priklauso nuo daugybės faktorių. Visų pirma – nuo gamtos bei oro sąlygų. Taip pat reikia atsirinkti geras, tinkamai veisles bei tinkamai pasirūpinti žeme“, – sako gėlininkė Aurelija Vaičaitienė.

Kaip sodinti tulpes į vazonus

Sodinant tulpes į vazonus, svarbu užtikrinti gerą drenažą, kad vazonas būtų su angomis vandeniui išbėgti. Vazono dugne reikėtų dėti žvyro sluoksnį, o viršuje – derlingą, purią žemę.

Svogūnėlius sodinkite maždaug trijų svogūnėlių gylyje, palikdami tarp jų bent kelis centimetrus vietos.

Vazonai turėtų būti pakankamai dideli, kad tilptų svogūnėliai, ne mažiau kaip 20-25 cm aukščio.

Į 10 centimetrų skersmens vazoną patariame sodinti 3 tulpių svogūnus,

  • į 15 cm skersmens vazoną – 6–7 svogūnėlius,
  • į 20 cm skersmerns vazoną – 9–10 tulpių svogūnėlių.

Sodinimas į vazonus leidžia jums kontroliuoti auginimo sąlygas ir netgi ankstinti žydėjimą. Tai galima padaryti laikant vazonus vėsesnėje vietoje.

Kaip pražydinti tulpes kambaryje?

Jei nuspręsite paankstinti žydėjimą galite išnešti vazonus į lauką. Tik prieš tai išklokite žemę ant kurios dėsite vazonus (atvirai dugnais) eglišakėmis.

Taip daroma, kad keliant tulpes jų šaknys – kad neįaugtų į žemę. Eglišakės taip pat apsaugos tulpių svogūnus nuo graužikų.

Kai pradės šalti ant ir vazonėlių užpilkite apie 7–10 cm storio sausų nurūgštintų durpių. Taip išvengsite nušąlimo.

Taip paauginę lauke tulpes jau po apytikriai 15 savaičių galėsite jas pražydinti parsinešę šiltuose namuose.

Susijęs straipsnis: Kaip ir kada sodinti svogūnus?

Kada sodinti tulpes?
Kada sodinti tulpes?

Dažniausiai užduodami klausimai

  1. Kada iškasti tulpių svogūnėlius?

    Kaip minėjau anksčiau, tulpių svogūnėlius geriausia iškasti vasaros pradžioje, kai jų lapai nuvysta ir pagelsta. Šis laikotarpis leidžia svogūnėliams tinkamai išdžiūti ir pasiruošti saugojimui.

  2. Kaip dauginti tulpes?

    Tulpes dauginti galima padalijant svogūnėlius. Iškasus svogūnėlius iš žemės ir atskyriant mažesnius svogūnėlius nuo pagrindinio. Šie mažesni svogūnėliai tuomet gali būti sodinami kaip nauji.

  3. Kada persodinti tulpes?

    Tulpes persodinti reikėtų tuomet, kai pastebite, kad jų augimo vietoje jos pradeda mažėti arba žydėjimas tampa silpnesnis. Svogūnines gėles galima persodinti kasmet, bet tai dažniausiai daroma kas 2-3 metus. Persodinti reikėtų rudenį, iškasus ir atskyrus svogūnėlius. Iškastus svogūnėlius reikia išdžiovinti, nuvalyti ir rudenį vėl pasodinti.

  4. Kodėl reikia persodinti tulpes?

    Persodinti tulpes būtina, nes paliekant šias gėles toje pat vietoje jos suformuoja tiek daug naujų svogūnėlių, kad šie ima spausti vienas kitą, dėl ko krūmas pernelyg sustorėja, žiedynai tampa mažesni, augalo būklė pablogėja, o jis gali net žūti.

  5. Kaip laikyti tulpių svogūnelius?

    Iškastus svogūnėlius reikėtų gerai išdžiovinti. Tai daroma laikant juos šešėlyje, gerai vėdinamoje patalpoje maždaug 1-2 savaites.
    Svogūnėlius galima laikyti medinėse dėžėse arba tinkliniuose maišeliuose. Svarbu, kad tarp svogūnėlių būtų pakankamai vietos oro cirkuliacijai. Taip išvengsite pelėsio atsiradimo.

Kada iškasti tulpes: rudens metu
Kada iškasti tulpes: vasaros pradžioje – vidury

Pasižymėkite savo sodininko kalendoriuje kada reikia sodinti ar persodinti tulpes. Jei dar tokio neturite rasite anksčiau pateiktoje nuorodoje.

Tulpių auginimas ir priežiūra

1. Laistymas

Tulpės, kurios auga lysvėse ar jūsų sklypo gėlynuose paprastai nereikia laistyti papildomai. Joms turėtų pakakti lietaus, kad žemė būtų drėgna.

Laistykite tik ilgiau trunkančiais sausros laikotarpiais. Jei nelyja ilgiau nei dvi tris savaites. Laistykite, kad žemė būtų drėgna, bet ne permirkusi.

2. Tręšimas

Kad tulpės augtų geriau joms reikia skirtingų medžiagų.

Trys pagrindinės augalų maistinės medžiagos, gaunamos iš dirvožemio, yra:

  • azotas,
  • fosforas ir
  • kalis,

Anglis, deguonis ir vandenilis yra pasisavinami iš oro.

Kitos gyvybiškai svarbios dirvožemio maistinės medžiagos yra magnis, kalcis ir siera.

Gėlėms pradėjus augti (dažniausiai nuo kovo mėn.), kas savaitę juos tręškite skystomis kalio turinčiomis trąšomis. Tręšimą nutraukite jei lapai pradeda gelsti ir apmiršta.

3. Nužydėjimas

Po žydėjimo tulpės kartais išaugina sėklų galvutės. Jos turi būti pašalinamos, nupjaunant stiebą tiesiai virš lapų.

Jei auginate specifines tulpes pardavimui, kai kurias iš jų galima užauginti iš sėklų, todėl galite palikti galvutes, kol jos subręs.

Problemos auginant tulpes ir jų sprendimai

  • Jei tulpės nežydi, patręškite jas pomidorų trąšomis. Tai jos gaus daugiau maistinių medžiagų padės suformuoti žiedus kitiems metams. Drėgnesnėse dirvose, kurios vasarą neišdžiūsta tulpėms yra sunkiau žydėti.
  • Svogūnėliai nežydi dėl per mažo gylio. Persodinkite svogūnėlius bent tris kartus giliau už jų gylį žemėje.
  • Dryžiai ir dėmės ant žiedlapių ar lapų rodo tulpių viruso pasekmes. Tai taip pat gali būti ir pilkasis pelėsis.
  • Dirvoje atsiradusi grybinė liga sklerotinija sukelia svogūnėlių puvimą. Nedelsiant pašalinkite pažeistus augalus ir bent penkerius metus nesodinkite svogūnėlių šioje sklypo vietoje.

Pabaigai

Šie patarimai padės jums sėkmingai auginti tulpes, nepriklausomai nuo patirties. Svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti ir mokytis iš savo patirties, kad kiekvienais metais galėtumėte džiaugtis vis gražesnėmis tulpėmis jūsų sode ar namuose.

Tikiuosi šis straipsnis jums buvo naudingas ir dabar geriau suprantate kada sodinti tulpes bei kaip jas prižiūrėti.

Tinkamas sodinimas, priežiūra, laiku atliekamas svogūnėlių iškasimas bei saugojimas, taip pat dauginimas ir persodinimas užtikrins, kad kiekvieną pavasarį jūsų sodas žydės itin spalvingai.

Šaltiniai, kuriais rėmėmės ruošdami tekstą:

Pasidalinkite įrašu: