Kaip ir kada sodinti česnakus norint gausaus derliaus?
Norite sodinti česnakus ir kyla klausimas kaip ir kada sodinti žieminius česnakus? Optimaliausias metas česnakų sodinimui yra rugsėjo mėnesio pabaiga ir spalio mėnesio pradžia.
Žemiau straipsnyje aptariame kaip reikia paruošti česnakus, kokiame gylyje juos sodinti, kaip paruošti prieš žiemą, kad nenušaltų ir kt.
Turinys
Česnakų paruošimas prieš sodinimą
Prieš sodinimą, česnakų galvutės yra skirstomos į atskiras skilteles, pašalinant sunkiai nusiimamas dugno dalies atliekas. Reikėtų rinktis vidutinio dydžio arba didesnes skilteles, vengiant tų, kuriose bent viena skiltelė yra supuvusi ar pradėjusi dygti. Patarčiau česnakus atrinkti 1-2 dienas iki sodinimo.
Siekiant išvengti įvairių ligų bei kenkėjų, prieš sodinant skilteles rekomenduojama mirkyti 5-10 minučių karštame vandenyje (50 °C), tuomet vandenį nupilti ir pradėti sodinti.
Taip pat skilteles galima mirkyti 0,05 proc. kalio permanganato tirpale. Tik tai reikėtų daryti ne prieš pat sodinimą, o apie parą laiko iki sodinimo darbų. Kalio permanganatą galite tiesiog įsigyti artimiausioje vaistinėje.
Kur sodinti česnakus?
Geriausia vieta česnakų sodinimui yra šviesioje, iš šiaurės į pietus orientuotoje lysvėje. Taip augalai galės daug saulės šviesos, kuri yra būtina jų augimui. Pasirūpinkite, kad tai būtų vėjo prapučiama vieta, tad česnakams nereikia užuovėjos
Česnakams labiausiai tinka kokybiškas ir purus dirvožemis. Ne per kieta žemė. Jie puikiai tinka priemolio ir priesmėlio dirvos, kurios pasižymi nedideliu rūkštingumu (pH turėtų svyruoti nuo 6,5 iki 7,9).
Prieš sodinimą pasirūpinkite dirvožemio derlingumu, patręšdami jį kompostu.
Česnakams tinkamiausi priešsėliai yra:
- kopūstai,
- žirniai,
- agurkai
Patariame česnakų nesodinti kasmet toje pat vietoje. Į tą pačią vietą sklype česnakus galite sugrąžinti po 3-5 metų.
Česnakų sodinimas
- Česnakus patariu sodinti juostomis, tarp kurių būtų paliekamas bent 20 cm tarpas, o tarp atskirų skiltelių – 5-8 cm.
- Prieklausomai nuo dirvožemio tipo, skiltelės į žemę dedamos 4-5 cm gylį lengvoje ir purioje dirvoje. Jei dirva sunkesnė ir kietesnė rinkitės 3-4 cm gylį.
- Didesnėms skiltelėms reikia daugiau vietos, todėl jas sodinti giliau.
- Česnakus sodinkite šiltu ir sausu oru. Taip augalai turės pakankamai laiko įsišaknyti ir pasiruošti žiemai.
Po česnakų sodinimo
Po sodinimo česnakus patarčiau užmulčiuoti. Tai galite daryti su durpėmis, kad apsaugotumėte juos nuo šalčio ir staigių temperatūros pokyčių.
Tai darykite užpildami 2–3 cm storio durpių, kapotų šiaudų ar pjuvenų sluoksniu. Taip apsaugosite česnakus nuo šalčių.
Česnakų priežiūra
Pirmoje vasaros dalyje purenkite dirvą, kuri yra supuolusi. Tai darykite negiliai, apie 2 centimetrus gylyje. Purenkite atsargiai, saugodami česnakų šaknis.
Laistyti dažnai nereikia. Laistykite kai išdžiūsta dirvos paviršius. Prieš derliaus nuėmimą galite nustoti laistyti prieš 3 savaites.
Birželio mėnesį galite šaltinti žiedynus. Tai darykite nulauždami juos virš lapų, maždaug savaitei po jų sužydėjimo. Taip galite padidinti bent 20% savo derlių. Nes visa energija tuomet keliaus į vaisių, o ne žiedų augimą.
Taip pat paruošėme straipsnį apie tai kaip ir kada sodinti svogūnus? Nuo svogūnų iki dirvos paruošimo. Taip pat atsakėme į dažniausiai kylančius klausimus.
Česnakų kenkėjai
Pagrindiniai česnakų priešai:
- nematodai
- šakininės erkės
- svogūninės musytės
- gryninės ligos
- svogūninės kandys
- puviniai
Česnakus nuo šių kenkėjų ir ligų galite apsaugoti įgyvendindami sėjomainą (keisdami augalų vietą savo darže), augindami pakankamais ir tinkamais tarpais. Taip pat būtina sodinti tik sveikus svogūnėlius, buvusių augalų liekanas yra būtina sunaikinti.
Česnakų derlius
Česnakų derlių reikia nuimti kai laiškai bei stiebas pradeda vysti. Bet nelaukite kol jis visai nudžius. Rudenį sodinti žieminiai česnakai nuimami kai apdžiūsta lapai ir svogūnėlyje išryškėja skiltelių kontūrai. Tai dažniausiai įyksta liepos antroje pusėje. Pavasarį sodintus svogūnus reikia nuimti nei išgula didžioji stiebų dalis.
- Jei uždelsite tuomet gali sutrūkinėti išorinis česnako lukštas, skiltelės gali pasidalinti, blogai laikytis.
- Nuėmę česnakus džiovinkite juos su visais lapais ir šaknimis. Kai jie bus visiškai išdžiuvę tuomet galėsite nupjauti šaknis ir laiškus (palikdami apie 5 centimetrus virš galvutės).
- Jei česnakus išdžiovinsite blogai jie, bus labiau pažeidžiami ligų.
Česnakus galite sandėliuoti dėžutėse ar popieriniuose maišuose. Jei patalpa bus šilta (iki 18 laipsnių), česnakai galės išsilaikyti apie 2 mėnesius puikiai. Žieminiai česnakai laikosi kiek trumpiau už vasarinius.
Jei norite kad česnakai būtų laikomi ilgiau, patalpos temperatūra geriau būtų kiek žemesnė nei anksčiau minėta.
Kaip sodinti česnakus: žingsnis po žingsnio
Trumpai aprašome žingsnis po žingsnio kaip pasodinti česnakus.
Užtruksite sodindami: 45 minutes
Patręškite dirvą
Prieš sodindami patręškite dirvą kalio bei fosforo turinčiomis trąšomis.
Pasiruoškite dirvą
Pasiruoškite ir išpurenkite dirvą. Česnakus sodinkite juostomis, tarp kurių būtų paliekamas bent 20 cm tarpas.
Sodinkite į iki 5 cm gylį
Prieklausomai nuo dirvožemio, skiltelės į žemę sodinamos 4-5 cm gylį purioje dirvoje. Jei dirva kietesnė rinkitės 4 cm gylį.
Mulčiuokite
Kai pasodinate česnakus juos apmulčiuokite apie 2-3 cenimetrų storio žolės, komposto, durpių sluoskniu. Mulčias apsaugo česnakus nuo šalčio ar temperatūros svyravimų
Šiam darbui jums reikės:
- Česnakų galvučių
Reikalingi įrankiai:
- Kauptukas
- Laistytuvas
DUK: kada sodinti žieminius česnakus?
-
Kada sodinti česnakus (dekoratyvinius)?
Dauguma dekoratyvinių česnakų geriausiai sodinami rudenį, panašiu metu, kai ir įprasti valgomi česnakai. Vėlyvą rugsėjį ar ankstyvą spalį. Tai leidžia česnakams įsišaknyti prieš šaltąjį sezoną ir geriau pasiruošti artėjantiems šalčiams.
-
Kada rauti česnakus?
Česnakus reikėtų rauti, kai jų lapai pradeda džiūti ir gelsti. Įpprastai tai būna vasaros viduryje arba vasaros pabaigoje. Priklausomai ir nuo vasaros, ar ji būna sausesnė ar lietingesnė.
-
Kaip rauginti česnakus?
– Česnakus nulupkite ir, jei reikia, supjaustykite į mažesnius gabalėlius
– Paruoškite rauginimo skystį (šiltas vanduo, druska, galima pridėti lauro lapų, aitriųjų paprikų prieskonių pagal skonį).
– Česnakus sudėkite į švarius stiklainius ir užpilkite šiltu vandeniu su pridėtais prieskoniais.
– Sandariai uždarykite ir palikite šaldytuve apie mėnesį laiko. -
Kada kasti žieminius česnakus?
Žieminius česnakus, kurie sodinami rudenį, paprastai reikėtų kasti ankstyvą vasarą, kai didžioji dalis lapų nusvyra ir pagelsta, bet prieš tai, kai visiškai išdžiūsta ir suvysta.
-
Kaip paruošti česnakus sodinimui?
Prieš galvojant kada sodinti žieminius česnakus svarbu juos tinkamai pasiruošti. Prieš sodinant, česnako galvutes atskirkite į atskiras skilteles.
Pasirinkite sveikas, vidutinio dydžio ar stambesnes skilteles.
Prieš sodinant, rekomenduojama skilteles panardinti į karštą vandenį (~50°C) maždaug 5-10 minučių. Taip česnakus apsaugosite nuo galimų ligų. -
Kodėl gelsta česnakų lapai:
Tai gali būti kelios skirtingos priežastys:
– Per daug drėgmės arba prastas drenažas.
– Česnakams trūksta maistinių medžiagų, ypač azoto.
– Gai būti, kad česnakus užpuolė amaras, rūdys ar kitos ligos.
– Natūralus augalo senėjimo procesas, kai česnakas artėja prie derliaus nuėmimo.
Jums gali būti įdomu: Kada sodinti tulpes?
Česnakų veislės ir skirtumai
Darže įprastai yra sodinami žieminiai bei vasariniai česnakai. Žieminiai česnakai yra bene du kartus didesni nei vasariniai česnakai.
Žieminiai česnakai augina žiedynus, juose susiformuoja daug orinių svogūnėlių. Būtent žieminiai česnakai yra jautrūs oro sąlygoms. Jei žiemą nėra sniego ar yra itin šalta žiema tai gali būti pragaištinga česnakams.
Žieminių česnakų rūšys:
- Dangiai
- Harnaš
- Liubaša
- Žiemiai
- Ducat
- Unicat
Pabaigai
Tikiuosi šis įrašas leido geriau suprasti kada sodinti žieminius česnakus ir kaip paruošti česnakus sodinimui, kada rauti česnakus ir kodėl gelsta jų lapai.
Jei dar kyla klausimų kada sodinti česnakus ar kitas daržoves bei augalus, siūlau perskaityti mūsų straipsnį Sėjos kalendorius. Viskas nuo A iki Z. Kurį mėnesį kokius darbus geriausia atlikti, kada sodinti, kada tręšti ar dirbti kitus sodo darbus.
Taip pat galėsite atsisiųsti šį kalendorių ir atsispausdinti. Sėkmingo derliaus!