Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia | Sodas | Kada sodinti svogūnus 2024 metais tinkamiausia?

Kada sodinti svogūnus 2024 metais tinkamiausia?

Svogūnus galima sodinti tiek pavasarį, tiek rudenį. Pavasariniai svogūnai sodinami kovo-balandžio mėnesiais, kai tik leidžia oro sąlygos ir žemė pakankamai sušyla. Rudeniniai svogūnai sodinami rugsėjo ar spalio mėnesį, priklausomai nuo klimato zonos. Atsakome kaip sodinti svogūnus bei kodėl su svogūnais reikėtų kartu sodinti ir morkas.
kada sodinti svogūnus

Svogūnų sodinimas pradedantiesiems: kaip ir kada sodinti?

Svogūnai – viena iš populiariausių ir universaliausių daržovių, puikiai tinkantis tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sodininkams. Jų auginimas nėra sudėtingas, tačiau tam, kad pasiektumėte geriausių rezultatų ir didžiausio derliaus, svarbu laikytis taisyklių.

Tad vis tik kada sodinti svogūnus pavasarį ir rudenį? Kai pavasarį prasideda šiltesni orai ir dirva atšyla, paprastai kovo ir balandžio mėnesiais, galima sodinti pavasarinės rūšies svogūnus. Tuo tarpu rudeninius svogūnus – sodinkite rugsėjo mėnesį arba spalio pradžioje.

Kada sodinti svogūnus pavasarį ir rudenį?

Svogūnus galima sodinti tiek pavasarį, tiek rudenį. Priklausomai nuo jų rūšies. Pavasariniai svogūnai sodinami kovo ir balandžio mėnesiais. Kai tik leidžia oro sąlygos ir žemė pakankamai sušyla (bent 5 laipsniai šilumos ir nenusimato artimiausiu metu šalnų).

Rudeniniai svogūnai sodinami rugsėjo ar spalio mėnesį, kol dar neprasidėjo įšalas.

Svogūnų paruošimas

Prieš sodinant, svogūnų gumbus reikia atidžiai išrūšiuoti ir pasirinkti sveikus, nepažeistus. Patariame rinktis vidutinio dydžio gumbus, nes per dideli gali prasti žydėti, o per maži neduos norimo derliaus.

Norint apsaugoti svogūnus nuo ligų, prieš sodinant juos rekomenduojama apdoroti kalio permanganatu. Tam svogūnų gumbai merkiami į kalio permanganato tirpalą (vandens spalva turėtų būti švelniai rožinė) ir paliekami maždaug 20-30 minučių.

Po to juos gerai nuplaukite ir leisti išdžiūti.

Kalio permanganatą galite įsigyti tiesiog artimiausioje vaistinėje. Jis puikiai dezinfekuoja svogūnus ir padeda apsaugoti nuo kenkėjų ir galimų ligų.

Dirvos paruošimas prieš svogūnų sodinimą

Svogūnams reikalinga gerai drenuojama, derlinga dirva. Prieš sodinant, dirvą reikia gerai išpurenti ir patręšti kompostu ar trąšomis. Svarbu užtikrinti, kad dirvoje nebūtų piktžolių.

Svogūnų sodinimas pradedantiesiems: nuo ko pradėti?
Svogūnų sodinimas pradedantiesiems: nuo ko pradėti?

Svogūnų sodinimas

Pavasarinis svogūnų sėjimas sėklomis

Pavasarį svogūnus galima sėti tiesiogiai į lysvę, taip pat naudojant sėklas. Tuo tikslu paruoškite vagas maždaug 1-2 cm gylyje, palikdami tarp jų apie 20-30 cm atstumą. Sėklas pabarstykite vagose tolygiai ir lengvai užpilkite žeme.

Pavasarinis sodinimas gumbais (pavasariniai svogūnai)

Pavasarį sodinami svogūnų gumbai turėtų būti sodinami maždaug 3-4 cm gylyje, paliekant tarp jų apie 10-15 cm atstumą. Tai užtikrins pakankamą erdvę jų augimui.

Patarčiau nepamiršti morkų 🙂 Klausite prie ko čia morkos? Morkos apsaugo svogūnus nuo svogūninių musių ir kitų panašių kenkėjų. Tuo tarpu svogūnai atbaido morkines blakutes ir kitus amarus. Taip morkos ir svogūnai bendradarbiaudami atbaido kenkėjus ir užtikrina vienas kito didesnį derlių.

Tad šalia svogūnų lysvės sodinkite ir morkų lysvę. Arba galite pamaišyti ir sodinti vieną eilę morkų, o kitą svogūnų.

Rudeninis sodinimas (rudeniniai svogūnai)

Sodinant svogūnus rudenį leidžia jiems anksti pavasarį pradėti augti ir anksčiau duoti derlių. Sodinkite juos tokio pat gylio ir atstumo kaip ir pavasarinius svogūnus.

Sužinokite daugiau apie tinkamiausius laikus augalų sodinimui mūsų parengtame straipsnyje Sėjos kalendorius. Nuo tinkamiausių datų sodinimui, tręšimui iki genėjimo ir kt.

kada sodinti svogūnus

Svogūnų sodinimas šiltnamyje

Svogūnus šiltnamyje galima sodinti ištisus metus, jei jame palaikoma tinkama temperatūra ir drėgmė. Tai leidžia gauti puikų derlių net ir žiemos mėnesiais.

Vadovaukitės tais pačiais patarimais kaip ir sodinant svogūnus lysvėje – gumbai turėtų būti sodinami maždaug 3-4 cm gylyje, paliekant tarp jų apie 10-15 cm atstumą. Sėklas sėkite 1-2 cm gylyje, palikdami didesnius tarpus tarp būsimų svogūnų.

Sekdami šiais patarimais, galite užtikrinti, kad jūsų svogūnai augs sveikai ir būtų derlingi.

Dažniausiai užduodami klausimai

  1. Kaip sodinti svogūnus laiškams?

    Norint auginti svogūnus laiškams galima sodinti tiek svogūnų gumbus, tiek sėklas. Gumbus sodinkite vazonuose ar kitose talpose su gerai drenuojama žeme, palikdami gumbo viršūnę šiek tiek virš žemės paviršiaus, kad laiškai galėtų augti neapspaustas.

    Jei auginate svogūnus iš sėklų, paskleiskite jas ant žemės paviršiaus ir lengvai uždenkite žeme. Žemė turi būti drėgna, bet ne per šlapią. Vieta turi būti gerai apšviesta, saulėta. Svogūnai auga geriausiai purioje, puveningoje, pralaidžioje dirvoje. Dirva turėtų būti ruošiama rudenį – reikėtų giliai įdirbti, patręšti trąšomis, tam tinka ir pelenai.
    Tinkamiausi priešsėliai yra agurkai, kopūstai, moliūgai.

  2. Kaip auginti svogūnus ant palangės?

    Jums reikės šviesios vietos ir vazono su drenažo skylėmis apačioje. Užpildykite indą su kompostu arba derlinga žeme, sodinkite svogūnų gumbus ar sėklas. Nepamirškite laistyti.

    Palikite vazoną ant šviesios palangės ir palaikykite žemę šiek tiek drėgną. Svogūnų laiškai pradės augti per kelias savaites.

  3. Kada sodinti svogūnus iš sėklų (sėti)?

    Svogūnus iš sėklų geriausia sėti anksti pavasarį, kovo mėnesį, kad jie spėtų užaugti iki sodinimo į lauką gegužės mėnesį. Taip pat galite sėti tiesiogiai lauke, kai tik leidžia orai ir žemė yra pakankamai sušilusi.

    Kai kurie sodininkai renkasi sėti svogūnus iš sėklų rudenį, kad augalai pradėtų augti anksti pavasarį.

  4. Kada rauti svogūnus?

    Svogūnus rauti reikėtų, kai jų laiškai pradeda džiūti ir linkti – paprastai tai būna vasaros pabaigoje ar ankstyvą rudenį.

    Pakabinkite svogūnus vėdinamoje, sausoje vietoje kelias savaites, kad jie išdžiūtų prieš sandėliavimą.

  5. Kaip tręšti svogūnus?

    Svogūnams tręšti rekomenduojama naudoti subalansuotą trąšų mišinį, turintį azoto, fosforo ir kalio. Prieš sodinant galite į dirvą įmaišyti organinių trąšų, pavyzdžiui, komposto ar mėšlo.

    Sezono metu galite papildomai tręšti azoto turinčiomis trąšomis, kad skatintumėte stipresnį laiškų augimą, tačiau nepadauginkite azoto.

  6. Kada nuimti svogūnus?

    Svarbu žinoti ne tik kada sodinti svogūnus, bet ir kada juos nuimti. Tai paprastai įvyksta vasaros pabaigoje arba ankstyvą rudenį, priklausomai nuo svogūnų rūšies ir sodinimo laiko. Kai pastebėsite, kad dauguma laiškų yra pergėlę ir pradėję džiūti, tai ženklas, kad svogūnai yra subrendę ir paruošti nuėmimui.

    Prieš nuimant svogūnus, galite palikti juos dar keletą dienų be laistymo, kad jie pradėtų džiūti tiesiogiai lysvėje.

    Tai padės palengvinti džiovinimo procesą. Svogūnus atsargiai išraukite iš žemės, kad nepažeistumėte gumbų. Po to, kai ištraukėte svogūnus, palikite juos saulėtoje, vėdinamoje vietoje keletą dienų (jei oras leidžia), kad išdžiūtų išorė.

    Gerai išdžiuvę svogūnai gali būti laikomi vėsioje, sausoje vietoje kelis mėnesius. Svarbu, kad sandėliavimo metu jie nebūtų spaudžiami ir tarp jų būtų pakankamas oro tarpas.

Jei mėgstate sodinti galbūt jums bus aktualus ir kitas straipsnis mūsų tinklapyje. Esame paruošę išsamų ir naudingą tekstą Kada sodinti žieminius česnakus? Perskaitykite ir venkite dažniausiai daromų klaidų sodinant česnakus.

Kaip sodinti svogūnus: aprašome procesą

Trumpai aprašėme svogūnų sodinimo procesą – kaip sodiname svogūnus pavasarį lysvėje.

Darbų trukmė: 30 minutes

1. Paruoškite žemę

ruošiama žemė svogūnų sodinimui

Pirma gerai išravėkite ir išpuriankite žemę, kurioje sodinsite svogūnus. Kuo geriau paruošite dirvą, tuo lengviau svogūnai galės augti.

2. Sodinkite gumbus į žemę

sodinami svogunai

Svogūnų gumbai turėtų būti sodinami maždaug 3-4 cm gylyje. Įsodinę užpilkite svogūnus žeme, per stipriai neprispauskite.

3. Palikite pakankamus tarpus

kada sodinti svogūnus

Tarp svogūnų palikite apie 10-15 cm tarpus. Taip užtikrinsite pakankamą erdvę jų augimui ir galėsite sulaukti geresnio derliaus. Nepamirškite palaistyti, tik nepersistenkite.

Šiam darbui jums reikės:

  • Svogūnų gumbai

Reikalingi įrankiai:

  • Kauptukas
  • Laistytuvas

Svogūnų auginimas ir priežiūra

Dygimo ir augimo pradžioje svogūnams reikia nemažai drėgmės. Jų daigai laistomis kas 7-10 dienų iki birželio mėnesio, kiekvieną kartą kai palaistote negiliai supurenkite dirvą aplink svogūnus. Bent aš taip darau. 

Būtina išravėti piktžolės. Tarpai tarp svogūnų eilių gali būti mulčiuojami kompostu, taip pat smulkintais šiaudais. Jei yra sausra, būtina svogūnus gausiai laistyti. Kai lieka apie tridešimt dienų iki derliaus nuėmimo siūlau nebelaistyti svogūnų. Nes drėgmė juos skatina augti, nurauti svogūnai tuomet blogai išsilaiko. 

Svogūnus patariama tręši natūraliomis mineralinėmis trąšomis. Kai persodinate daigus patręškite juos praėjus 9-10 dienų, kai sudygsta sėjinukai – pasirodžius pirmiesiems daigams. Pakartokite tai po 15-20 dienų. Tręšti svogūnus reikėtų iki birželio mėnesio. 

Jei puola kenkėjai ar ligos, svogūnus nupurškite biologiniais preparatais nuo jų. 

Kai svogūnų laiškai yra per daug vešlūs, patariu juos truputį aplaužyti. Tiesiog ranka suimkite visus laiškus ir netoli dirvos palenkite juos žemyn. Taip šaknys gaus daugiau maisto medžiagų.

Svogūnų rūšys

Dalinuosi pagrindinėmis svogūnų rūšimis, kurias tenka sodinti ir auginti:

  • Geltonieji, tradicinio skonio svogūnai;
  • Baltieji svogūnai, pasižymintys švelnesniu skoniu;
  • Raudonieji svogūnai, puikiai tinkantys salotoms;
  • Lizdiniai svogūnai pasižymi tuo, kad iš vienos galvutės keli skirtingi svogūnai.

Svogūnai turi daugybę naudingų medžiagų, įskaitant vitaminą C, B6, dietines skaidulas ir yra puikus antioksidantų šaltinis. Jie taip pat turi antibakterines ir uždegimą mažinančias savybes. Tad gal kvapas iš burnos nebus puikus, bet svogūnai yra itin naudingi jūsų sveikatai.

Nežinote kada sodinti braškes? Turime paruošę informatyvų straipsnį Kada sodinti braškes? tema. Skaitykite ir turėkite dar gausesnį derlių nei iki šiol.

Svogūnų sodinimas ir auginimas
Svogūnų sodinimas ir auginimas

Svogūnų kenkėjai bei ligos 

Populiariausi svogūnų kenkėjai – šakninės erkės, svogūniniai vakariniai paslėptastraubliau, spragšiai, grabmuolių lervos, miltligė, kekerinis purvinys ir kt. 

Kaip apsisaugoti? Patariame laikytis sėjomainos (kai keičiame auginamus augalus toje pat daržo vietoje). Sodinti sužaliavus ievoms, dirvą prie šaknų mulčiuoti durpėmis. 

Nuo svogūninių musių ar viršūnių pageltimo patariama laistyti dirvą karštu medžių pelenų šarmu. Taip pat išraukite ir sudeginkite pažeistus augalus, kad jie neužkrėstų kitų svogūnų. 

Kai nuimate derlių išraukite ir sunaikinkite augalų liekanas. 

Taip pat patariu netręšti šviežiu mėšlu. 

Gegužės mėnesį bent kartą per savaitę nupurškite stipriai kvepiančių žolių nuovirais. 

Jei aptikote šakinines erkes ant svogūnų, juos perrinkite ir 4-6 dienas padžiovinkite didesnėje nei 35 laipsnių temperatūroje. 

Derlius 

Svogūnus reikia rauti kai pagelsta jų laiškai. Sualėtu oru nurauti svogūnai gali būti paskleidžiami lysvėje, kad nudžiūtų. Bet tam reikia bent 8-9 dienų. 

Jei lyja yra drėgnas oras džiovinkite po stogu – ar tai būtų balkonas ar pavėsinė. Galite kas kelias dienas pavartyti, kad geriau džiūtų. 

  • Laiškams pradedant šiugždėti juos galite nupjauti palikdami apie 3 cm. Nuvalykite šaknis. 
  • Maistui skirti svogūnai laikomi sandėliukyje, kuriame būtų 0-3 laipsniai temperatūros. 

Sėklai skirti svogūnai turi būti laikomi šilčiau, apie 20 laipsnių temperatūroje. Jei juos laikysite žemesnėje nei 10 laispnių temperatūroje, jei pavasarį nesužydės, neaugins ropelių. 

Tikiuosi, kad šis straipsnis padėjo daugiau sužinoti apie tai kada sodinti svogūnus ir kaip juos sodinti bei prižiūrėti. Taip pat pasidalinome ir informacija apie auginimą, priežiūrą, kenkėjų naikinimą.

Linkiu gausaus ir skanaus derliaus 🙂

Pasidalinkite įrašu: