Laiko persukimas 2024 metų pavasarį
Laikrodžio sukimas yra ritualas, kurį du kartus per metus atlieka milijonai žmonių visame pasaulyje, siekdami efektyviau išnaudoti dienos šviesą.
Kiekvienų metų pavasarį, paskutinį kovo sekmadienį laikrodžių rodyklės pasukamos viena valanda į priekį, kai oficialiai pereisime nuo žiemos prie vasaros laiko.
Šiais metais tai bus daroma naktį iš kovo 30 į 31 d. Lietuvoje įprasta laikrodžius sukti du kartus – rudenį ir pavasarį. Laikas yra sukamas siekiant efektyviau išnaudoti šviesų dienos metą.
Turinys
Kada pereisime prie vasaros laiko?
Pereitį prie vasaros laiko numatoma atlikti kovo paskutinį sekmadienį, kai 02:00 nakties laikrodžio rodyklės bus pasuktos viena valanda į priekį, taip sutrumpinant vieną naktį iki šešių valandų. Šis pokytis leidžia mėgautis ilgesniais vakarais.
Įdomus faktas: Beveik visos Europos šalys taiko vasaros laiko režimą. To nedaro tik Islandija, Rusija ir Baltarusija.
Kaip sukti laikrodį?
Laikrodžio sukimas šiais laikais dažnai atliekamas automatiškai, ypač išmaniuosiuose telefonuose, kompiuteriuose ir kituose skaitmeniniuose įrenginiuose.
Tačiau jeigu turite mechaninį ar sieninį laikrodį, tiesiog pasukite laikrodžio rodyklę viena valanda į priekį atitinkamą sekmadienio naktį arba atsikėlę ryte.
Ar laiko persukimas veikia žmogaus sveikatą?
Nors laiko keitimas yra naudingas dėl ilgesnių ir šviesesnių vakarų, jis gali turėti trumpalaikį poveikį žmogaus sveikatai.
Kai kurie žmonės gali jausti dienos ritmo sutrikimą, o tai gali sukelti nemigą, nuovargį ar sumažinti koncentraciją. Tačiau šie simptomai paprastai išnyksta per kelias dienas.
Gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė teigia, kad lengviausiai su laiko sukimu susitaiko vaikai. Ji priduria daliai žmonių gali sutrikti miegas, dažnesni pabudimai, atsibudęs jaučiasi nepailsėję, mieguisti. Specialistė tokiems žmonėms rekomenduoja pratintis prie laiko sukimo likus savaitei ar kelioms – po truputį savo ritmą artinant prie to, kuris bus pasukus laiką.
Kodėl sukame laiką?
Pagrindinė laiko sukimo priežastis – noras efektyviau išnaudoti natūralią dienos šviesą ir taip sutaupyti energiją.
Vasaros metu vakarais šviesu, o tai reiškia, kad žmonėms reikia mažiau dirbtinio apšvietimo, kuris nėra toks naudingas kaip natūralus.
Laikrodžio sukimas: kas sugalvojo?
Laikrodžių sukimo idėją pirmą kartą pateikė 1784 metais Benjaminas Franklinas, tačiau praktiškai ji buvo įgyvendinta tik Pirmojo pasaulinio karo metu, kai kai šalys nusprendė taupyti anglį, naudojamą energijai gaminti.
Nuo tada daugelis šalių naudoja laikrodžio sukimą, siekdamos optimizuoti dienos šviesos naudojimą.
Laikrodžio sukimas vis dažniau iššaukia diskusijas, vis tik jo praktinis naudingumas vasaros mėnesiais dar vertinamas teigiamai.
Susijęs straipsnis: Kada palanku kirpti plaukus?
Moksliniai tyrimai
Laiko persukimo šalininkai teigia, kad papildoma dienos šviesa vakarais yra naudinga mūsų psichinei sveikatai ypatingai daug dirbantiems dienos metu.
Vis tik tai buvo paneigta – 2020 m. PLOS paskelbto tyrimo duomenys rodo, kad laiko persukimas didina nuotaikos sutrikimus, depresiją, nerimą ir galimai piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis.
2015 m. žurnale „Journal of Clinical Sleep Medicine“ paskelbtas tyrimas teigiama, kad mokyklose po laiko persukimo mokiniai buvo mieguisti, jų reakcijos laikas buvo lėtesnis ir buvo mažiau dėmesingi.
Patarimai
Jei sunkiau prisitaikote prie laiko pokyčio, jums suprastėja miegas dalijamės keliais patarimais, kurie padės lengviau priprasti prie laikrodžio sukimo.
- Palaipsniui keiskite miego ir kelimosi laikus. Kelias naktis prieš laiko keitimą miegoti eikite 20-30 minučių anksčiau.
- Laikrodžius pasukite valanda į priekį šeštadienio vakarą prieš jo persukimą ir eikite miegoti įprastu metu.
- Sekmadienio rytą po pakeistos valandos išeikite į lauką ir pasimėgaukite ankstyo ryto saulės spinduliais. Saulės šviesa padės sureguliuoti jūsų rytinę rutiną.
Tikiuosi laikrodžio sukimas jums šiais metais bus lengvas ir nesukels didelių sutrikimų.